Japonske češnje so se včeraj razcvetele v nasadu na Večni poti, kjer je že od leta 1974 predvidena lokacija za razširitev Botaničnega vrta Univerze v Ljubljani, ki letos praznuje že 210 letnico svojega neprekinjenega delovanja. Japonske češnje pa že 20 let rastejo prav na tem vhodu. Letos so češnje še posebej zgodnje. Njih lepoto boste letos lahko spremljali na naši spletnih mestih, kjer bomo dnevno nalagali slike, da se boste lahko virtualno sprehajali med temi zares prekrasnimi rastlinami. Prvo češnjo je zasadila Njena cesarska visokost princesa Sayako ob uradnem obisku Slovenije leta 2000.
Te češnje imajo še posebno vrednost, ker so prišle prav iz Japonske. Danes skoraj vsak dan govorimo o karanteni. Tudi rastline jo poznajo. Japonske češnje so v Slovenijo prišle pomladi 1999 in so eno leto preživele v karanteni. Posajene so bile v posebno, izolirano njivo v Botaničnem vrtu Univerze v Ljubljana na Ižanski cesti 15. Tam so bil pod stalnim nadzorom fitopatologov, da bi ugotovili ali so morda z njimi prišle kakšne nevarne bolezni. Na srečo tega ni bilo. Po letu dni karantene pa smo jih nato posadili v stalni nasad.
Danes so pravila bistveno strožja in uvoz češenj v EU iz Japonske ni več dovoljen. Prav zaradi tega so te v nasadu še bolj dragocene, ker predstavljajo izvorni Japonski genetski material, če se izrazimo malo bolj tehnološko. V resnici gre za prave brhke lepotice, ki vsako zgodnjo pomlad, letos pa že pozno zimo, razprejo svoje prečudovite cvetove. S svojo lepoto navdušujejo tudi v drugih državah, kjer so jih prav tako kot mi dobili kot diplomatsko darilo Japonske. Pri nas se tako razcvetajo že 20 let in z vsakim letom je njih cvetenje obilnejše in veličastnejše. Letos ga spremljajte na naših spletnih omrežjih.
Japonske češnje so že zacvetele na Ižanski cesti v Botaničnem vrtu Univerze v Ljubljani.
Japonske češnje so že zacvetele tudi na Večni poti 111 (nasproti živalskega vrta).