Tropski rastlinjak

Po 20 letih v Sloveniji na čast 100 letnici Univerze v Ljubljani

V februarju leta 1999 smo v Botanični vrt Univerze v Ljubljani sprejeli darilo države Japonske Sloveniji, ki ga je podarilo združenje ljubiteljev cvetočih češenj. V vrt je prispelo sedem različnih vrst in sort japonskih češenj: Prunus campanulata, P. x yedoensis 'Yedoensis', P. jamasakura 'Kenro-kuen-kumagai', P. lannesiana 'Goiko', P. lannesiana 'Sekiyama', P. sargentii in P. verocunda 'Antiqua'. Češnje so bile iz drevesnice Saitami v bližini Tokija. Slovesna predaja češenj je bila tretjega februarja leta 1999 v japonskem parlamentu. Najprej so bile vse še zelo mlade sadike v karantenskem nasadu na sedanji lokaciji tropskega rastlinjaka. Ob obisku njene cesarske visokosti princese Sayako, naše države od 8. – 11. oktobra 2000, pa je prišlo do slovesne zasaditve prve sadike na novi lokaciji botaničnega vrta v Biološkem središču na Večni poti 111.

Japonske češnje imajo za Japonce velik simbolni pomen skozi njihovo zgodovino. V devetem stoletju so zasadili prvo češnjo pred cesarsko palačo in od takrat naprej nosijo zanje pečat aristokratske in skorajda svete rastline. Evropi so bile češnje prvič predstavljene v poročilu Philippa von Siebolda, nemškega zdravnika in raziskovalca Japonske med leti 1823 do 1830. Poleg češenj, je zaslužen za vnos še drugih japonskih vrst v evropske vrtove. V diplomacijo pa so češnje stopile po zaslugi prve dame ameriškega predsednika gospe Taft (William Howard Taft - 27. preds. ZDA 1909-1913), ki se je zagledala v njihovo lepoto. Njena ideja je bila, da bi češnje v večjem številu zasadili v Potomac Park v Washingtonu. Leta 1912 so tako podarili 3000 sadik mestu New York in 3000 mestu Washington za že omenjeni park. Od tedaj naprej so češnje postale diplomatsko darilo.

Po dvajsetih letih rasti v Sloveniji so se iz teh komaj kaj več kot meter velikih sadik razvila prava drevesa in njih obilno cvetenje, predvsem sorte P. x yedoensis 'Yedoensis' je prav te dni najveličastnejše. V njih lepoti lahko uživate na Večni poti 111 ob Biološkem središči in novih fakultetah nasproti živalskega vrta. Če želite ujeti lepote teh češenj, ki letos še posebej bogato cvetijo v čast 100 letnici naše Univerze v Ljubljani potem jih ta vikend obiščite. Nekaj njenih predstavnikov pa cveti tudi v Botaničnem vrtu Univerze v Ljubljani na Ižanski cesti 15.

Jože Bavcon
 

japonske cesnje 2019japonske cesnje 2019

japonske cesnje 2019japonske cesnje 2019

japonske cesnje 2019japonske cesnje 2019

japonske cesnje 2019japonske cesnje 2019

japonske cesnje 2019japonske cesnje 2019

japonske cesnje 2019

Z vsakim sončnim žarkom popki češenj bolj nabrekajo. Češnjevi cvetovi se razpirajo pred nami. Uživajmo v njihovi omamni lepoti!

Lokacija Večna pot 111 nasproti živalskega vrta. Zemljevid

STABILIMENTO CON TRADIZIONE E CONOSCENZA DAL 1810!

IL GIARDINO BOTANICO FESTEGGIA - GUARDIANO DELLA BIODIVERSITÀ DA 214 ANNI!