Tropski rastlinjak

Torek, 11. julij 2023 ob 11.00 uri
Tiskovna konferenca
OB 213. ROJSTNEM DNEVU BOTANIČNEGA VRTA

Lepo vabljeni na tiskovno konferenco Botaničnega vrta Univerze v Ljubljani, ki bo 11.7. ob 11. uri v čajnici Primula (v primeru slabega vremena bo tiskovna konferenca v predavalnici Botaničnega vrta) v Botaničnem vrtu.
Na njej vam bomo predstavili dosežke Botaničnega vrta v preteklem letu in novo knjigo. 
Dogodek je brezplačen.

Torek, 11. julij 2023 ob 19.30 uri
Koncert
12. tradicionalni poletni koncert Timoteja Kosovinca (kitara) z gosti: Katja Porovne Silič (kitara), Oton Hrvatin (kitara) in Samo Novak (kitara)

Timotej Kosovinc z gostiMED GENERACIJAMI
Osrednja tema tokratnega koncerta skladatelja in kitarista Timoteja Kosovinca je povezovanje slovenskih kitarskih generacij. Tako bo kot izjemen talent in predstavnik najmlajše generacije nastopil Oton Hrvatin, kot mladi up študentske generacije že tudi mednarodno odlikovani Samo Novak, kot mladi umetnik na začetku svojega umetniškega preboja Timotej Kosovinc in kot vrhunska, tako na umetniškem kot tudi na pedagoškem področju uveljavljena virtuozinja in profesorica Akademije za glasbo v Ljubljani Katja Porovne Silič.
Program: Castelnuovo-Tedesco, Coste, Domeniconi, Novak, Piazzolla, Stachak in Kosovinc.

Koncert bo na prostem, v primeru slabega vremena pa v notranjih prostorih.

www.timotejkosovinc.com

Skladatelj in kitarist Timotej Kosovinc sklada za najrazličnejše inštrumente in zasedbe in je še posebej uspešen na področju koncertne glasbe. Kot skladatelj, kitarist in predavatelj je reden gost na pomembnih koncertnih prizoriščih kot so Musikverein (Dunaj, Avstrija), Slovenska filharmonija ali Cankarjev Dom in na različnih festivalih kot so Wien Modern, Festival de la Guitarra de Sevilla, Forum Gitarre Wien. Svojo glasbo redno izvaja v okviru turnej po Evropi in Kanadi. Izobraževal se je na Univerzi za glasbo Dunaj, kjer je študiral kitaro pri profesorju Alvaru Pierriju in kompozicijo in teorijo glasbe pri profesorju Detlevu Müller-Siemensu. Za svoje izjemne dosežke na študijski smeri kompozicija je leta 2019 prejel častno nagrado avstrijskega zveznega ministrstva za izobraževanje, znanost in raziskovanje, leta 2020 pa je za svoje študijske dosežke na smeri kitara prejel še častno nagrado Univerze za glasbo Dunaj. Trenutno piše doktorsko disertacijo na področju glasbene analitike in Haydnove simfonike. Že več let organizira poletne in zimske koncerte v Ljubljani (v Botaničnem vrtu in Rdeči dvorani na Magistratu), ki so postali tradicionalni. Leta 2022 je izšel njegov CD »Dober trenutek« (Contrastes Records), na katerem sam izvaja svojo avtorsko glasbo. CD je požel veliko mednarodne pozornosti in Kosovincu odprl vrata številnih pomembnih festivalov in koncertnih prizorišč.

Kitaristka Katja Porovne Silič je kitaro  študirala na ljubljanski Akademiji za glasbo pri prof. Andreju Grafenauerju, kjer je junija 1994 diplomirala. Študij je nadaljevala na Universität für Musik und darstellende Kunst na Dunaju pri prof. Brigitte Zaczek, kjer je junija 2000 z odliko zaključila študij. Kot najboljša diplomantka kitarskega oddelka je prejela posebno priznanje »Würdigungspreis«, ki ga podeljuje avstrijsko ministrstvo za izobraževanje, znanost in kulturo. Solistično in v  komornih zasedbah koncertira doma in v tujini, med drugim tudi v okviru raznih koncertnih ciklov in glasbenih festivalov. Uspešno se je udeležila državnih in mednarodnih kitarskih tekmovanj, kjer je prejela več nagrad. Sodelovala je pri kompaktni plošči »Hymnus Carniolis« v okviru projekta slovenskih študentov glasbe na Dunaju (»Mi Dunaj Vam«), 1999. S prof. Andrejem Grafenauerjem sta kot kitarski duo izdala dve kompaktni plošči. Prvo leta 2000 z deli F. Sora in J. K. Mertza, drugo pa oktobra 2001 z deli Strajnarja, Staniča, Šavlija, Pierra-Petita in Castelnuova-Tedesca. Septembra 2009 je izšla kompaktna plošča skladatelja Aleša Strajnarja, za katero sta s prof. Andrejem Grafenauerjem posnela Sonato za dve kitari št. 1. Kitaro in kitarsko komorno igro poučuje na Akademiji za glasbo v Ljubljani.

Kitarist Oton Hrvatin je kitarist najmlajše generacije. Prve korake kitarske igre je že s sedmimi leti pričel v Glasbeni šoli Ljubljana Moste-Polje. Pod mentorstvom profesorice Andreje Škrlep redno nastopa na šolskih in izvenšolskih koncertih. V poletnem času svoje znanje izpopolnjuje na Mednarodnem festivalu kitare v Postojni. V kratkem času izobraževanja na nižji glasbeni šoli se je Oton Hrvatin udeležil različnih tekmovanj tako na domačih kot tujih tleh (Altamira Gorizia guitar competition 2022 in 2023, Dnevi kitare Krško 2023). V letošnjem letu pa se je mladi kitarist predstavil javnosti tudi s kitarskim duom, s katerim je na državnem tekmovanju Temsig 2023 dosegel zlato priznanje.

Kitarist Samo Novak se je kitaro začel učiti s sedmimi leti na Konservatoriju za glasbo in balet v Ljubljani pri prof. Mladenu Buciću. Po opravljenih sprejemnih izpitih je po letu 2017 svojo glasbeno pot nadaljeval na srednji stopnji že omenjene šole v razredu prof. Antona Črnuglja, od leta 2021 pa svoje znanje izpopolnjuje pri prof. Tomažu Rajteriču na ljubljanski Akademiji za glasbo. Je zmagovalec mnogih mednarodnih tekmovanj, med katere med drugim spadajo Mednarodni kitarski festival Mottola, Zagrebški kitarski festival, Mednarodno glasbeno tekmovanje Kyoto ter Mednarodno kitarsko tekmovanje Črna gora. Udejstvuje se tudi kot komorni glasbenik – nazadnje sta s kitaristom Martinom Javornikom na 52. državnem tekmovanju TEMSIG v najvišji kategoriji discipline kitarski duo prejela 1. nagrado ter posebno nagrado za najboljšo izvedbo obvezne skladbe. Že od malih nog redno sodeluje na mnogih koncertih, prireditvah in projektih. Kot solist je sodeloval z orkestrom Amadeo ter komornim godalnim orkestrom Camerata Laibach, po uspešno opravljeni avdiciji pa bo v koncertni sezoni 2023/24 nastopil tudi s Simfoničnim orkestrom Akademije za glasbo v Ljubljani.

Timotej Kosovinc z gostiTimotej Kosovinc z gosti

Timotej Kosovinc z gostiTimotej Kosovinc z gosti

Vstopnina: prostovoljni prispevki

Julij 2023
Razstava
S SCOPOLIJEM PO IDRIJSKIH HRIBIH

Razstava akademskega slikarja Rafaela Terpina, S Scopolijem po Idrijskih hribih, govori o rastlinah in gobah, ki jih je Scopoli prvi našel, prvi pravilno opisal ali se po njem imenujejo. Od izdaje prve Kranjske flore (1760) je preteklo 263 let. Prav dražljivo in tudi vzpodbudno je videti kaj od takratnih rastlin in gob se še danes najde po hribih okrog Idrije.

Vstopnina: brezplačno


Tropski rastlinjak je odprt vsak dan (tudi sob. in ned. ter prazniki) 10.00 – 19.00

Čajnica Primula je odprta vsak dan (tudi sob. in ned. ter prazniki) 10.00 – 19.00

JULIJ V RASTLINJAKU TIVOLI
v Parku Tivoli, poleg Čolnarne,
Cesta 27. aprila 2
Odpiralni čas rastlinjaka:
Zaprto!

Prijava na listo za obveščanje
Odjava z liste za obveščanje

Dodatne informacije lahko dobite na naslovu:

Botanični vrt Univerze v Ljubljani
Ižanska cesta 15, 1000 Ljubljana
tel.: 01 427 12 80
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Vrt je za obiskovalce odprt vsak dan 7.30 - 17.00.

INSTITUTION WITH THE TRADITION AND KNOW-HOW, EVER SINCE 1810!

BOTANIC GARDEN CELEBRATES - BIODIVERSITY GUARDIAN FOR 214 YEARS!