Tropski rastlinjak

Sreda, 21. november 2012 ob 18. uri
Predavanje
NAVADNO PROSO (Panicum milliaceum L.) – OD RASTLINE DO MLEČNE KAŠE

žita, proso, ječmen, pšenica, darja kocjan ačko, rok smolej, žitaricežita, proso, ječmen, pšenica, darja kocjan ačko, rok smolej, žitariceS sliko in besedo bo predstavljeno navadno proso (Panicum miliaceum L.), videz rastline, njegova agronomska in prehranska vrednost v Sloveniji, EU in v svetu. Od nekoč razširjenih etničnih jedi (mlečna kaša, medla, godla, loška smoljka, prtene klobase) nam je najbolj znana jed mlečna kaša, številnim bolj zaradi poznavanja književnih del slovenskih pesnikov in pisateljev (F. Stritar: Prosena kaša mati naša in otročja sladka paša), kot pa zaradi uporabe v prehrani. Vračanje prosa na njive, krožnike in krmišča je prispevek k ohranjanju etnoloških izročil in poseljenosti slovenskega podeželja, sočasno pa možnost za pestrejšo ponudbo tradicionalnih živil lokalnega izvora in za večjo samooskrbo z doma pridelanimi živili.  
Predavala bo doc. dr. Darja Kocjan Ačko

Vstopnina: prostovoljni prispevek


izdelovanje venčkov, adventi venček, venčki, novoletni venčkiSreda, 28. november 2012 ob 17. uri
Delavnica
IZDELOVANJE VENČKOV

Pričakovanje praznikov je še prijetnejše, če svoj dom okrasimo primerno času. Spletite si skupaj z nami venčke, ki vam bodo pričarali košček prazničnega vzdušja. Izdelovali jih bomo iz pušpana, bodike, bršljana in posušenih naravnih materialov. Delavnica je primerna za otroke od 7. leta dalje in odrasle. Mlajši otroci se nam lahko pridružijo v spremstvu staršev.

Vstopnina: 5 €

Oglejte si še nekaj slik

Četrtek, 29. november 2012 ob 17. uri
Predavanje
“Himalajski botanični utrinki - od Kašmirja do Junana”

Predavatelj nas bo popeljal v neverjeten svet najvišjih azijskih gorstev. Himalaja je sveto gorovje, gorovje presežkov, izjemno bogato z biodiverziteto. Od Kašmirja na zahodu pa vse tja do Junana na vzhodu se Himalaja spreminja. Sprva kaže svoj visokogorski suh obraz, nato pa se njeni vrhovi znižajo, pokrajina postane vlažna, monsunska. Tako kot se spreminja rastlinstvo in živalstvo, se v tem gorovju prepletajo tudi kulture, jeziki in običaji prebivalcev ter dajejo temu raju za biologe edinstven pečat. Predava: Andrej Paušič

TROPSKI RASTLINJAK, zgrajen v jubilejnem letu 2010 – 200-letnici Botaničnega vrta, je za obiskovalce odprt:
Ponedeljek - petek: 12 - 16h
Sobota in nedelja ter prazniki: 10 - 17h

Fotografska razstava v avli tropskega rastlinjaka
'TROPSKI DEŽEVNI GOZD'

Tropski deževni gozd, fotografska razstava, Tom Turk, Univerza na Dunaju, Kostarika, Corcovado, Piedras Blancas, La GambaKostarika je ena najbolj vročih točk biotske raznovrstnosti na našem planetu. Na ozemlju, dvakrat večjem od Slovenije, živi 4% vseh znanih rastlin in živali na Zemlji. Kostariška vlada se tega zaveda, zato je v Kostariki približno petino ozemlja naravovarstveno zaščitena. To velja tudi za nacionalna parka na jugu Kostarike - Corcovado in Piedras Blancas. V slednjem je na tropski raziskovalni postaji v La Gambi, ki jo upravlja Univerza na Dunaju, v letošnjem letu 14 dni preživelo tudi 17 slovenskih študentov in trije njihovi profesorji. Na fotografski razstavi bo prikazano nekaj utrinkov iz tropskega deževnega gozda, edinega ohranjenega tovrstnega ekosistema na pacifiški strani Srednje in Južne Amerike.
Avtor razstave je prof. dr. Tom Turk, prodekan za področje biologije na Biotehniški fakulteti
Razstava  je na ogled v odpiralnem času tropskega rastlinjaka.

Vstopnina: ogled razstave prost, vstopnina za ogled tropskega rastlinjaka

VEČ O RAZSTAVI


NOVEMBER V RASTLINJAKU TIVOLI
v Parku Tivoli, poleg Čolnarne
Cesta 27. aprila 2
Odpiralni čas rastlinjaka:
Vsak dan, razen ponedeljka med 12.-16. uro


KNJIŽNICA POD KROŠNJAMI

Od septembra do maja lahko zbirko lepo napisanega in narisanega Knjižnice pod krošnjami prebirate v Tivolskem rastlinjaku ob Čolnarni. Ko boste odložili knjigo, se lahko sprehodite med bujnim tropskim rastlinjem, v drugem delu rastlinjaka pa sta na ogled tudi zbirki kaktusov in orhidej.
http://www.knjiznicapodkrosnjami.si/

Vstopnina: vstopnine za ogled rastlinjaka in obisk knjižnice ni

Partnerji:
Botanični vrt, Oddelek za biologijo Biotehniške fakultete v Ljubljani , Zavod Tivoli, Divja misel in Turizem Ljubljana

Prijava na listo za obveščanje
Odjava z liste za obveščanje

Dodatne informacije lahko dobite na naslovu:

Botanični vrt Univerze v Ljubljani
Ižanska cesta 15, 1000 Ljubljana
tel.: 01 427 12 80
e-mail: Diese E-Mail-Adresse ist vor Spambots geschützt! Zur Anzeige muss JavaScript eingeschaltet sein!

Vrt je za obiskovalce odprt vsak dan 7.30 - 17.00.

ETABLIERUNG MIT TRADITION UNS WISSEN SEIT 1810

BOTANISCHER GARTEN FEIERT - BIODIVERSITÄTSWÄCHTER FÜR 214 JAHRE!